Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA
27 lipca 2014 r.

 1. Z racji kończącego się dzisiaj Piętnastego Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofapo każdej Mszy św., święcimy nasze pojazdy przy wyjeździe z placu przed klasztorem oraz na ul. Br. Alojzego Kosiby.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca.Od godz. 9.00 Kapłani udadzą się z posługą sakramentalną do chorych. O godz. 18.00 Msza św. w int. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Straży Honorowej Serca Bożego. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi pierwszopiątkowej.
 3. Również w piątek, 1 sierpnia, mija 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.tej racji o godz. 17.00, pod pomnikiem Odrodzenia Polski, odbędą się uroczystości złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy, a o godz. 21.00 na Rynku Górnym, wyświetlona zostanie projekcja filmu o powstańcach warszawskich, pokazująca dramatyczną walkę o wolność, która stała się symbolem odwagi Polaków.
 4. W sobotę, 2 sierpnia, przypada w naszym sanktuarium uroczystość odpustowa ku czciMatki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli, głównej patronki naszej Prowincji Zakonnej. Msze św. w tym dniu będą sprawowane o godz. 7.00, 8.00, 9.00 i 10.00. Suma odpustowa w intencji parafian, dobrodziejów oraz zmarłych z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, z procesją Eucharystyczną i dziękczynnym „Te Deum” zostanie odprawiona o godz. 11.30. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o. Jacek z opactwa Benedyktynów z Tyńca. Na procesję bardzo prosimy przygotować feretrony, chorągwie i sztandary. Zapraszamy również dzieci do sypania kwiatów. Pozostałe Msze św. o godz. 18.00 i ostatnia o 20.00 w Kaplicy Porcjunkuli. Nawiedzając w tym dniu kaplicę Porcjunkuli, bądź inną świątynię franciszkańską lub parafialną można zyskać odpust zupełny. Warunkiem jego uzyskania jest stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.
 5. Sierpień tradycyjnie przeżywany jest jako miesiąc trzeźwości.Przez wyrzeczenie się picia napojów alkoholowych chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie.
 6. Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczkazachęca do wzięcia udziału w programie wsparcia dzieci z rodzin wielodzietnych, które będą mogły uzyskać pomoc w zakresie zwiększenia ich szans edukacyjnych. Szczegółowe informacje zamieszczone są gablocie przed kościołem.
 7. Na progu nowego tygodnia, wszystkim życzymy radosnego świętowania Dnia Pańskiego, obfitości łask Bożych w życiu osobistym i rodzinnym, wypoczywającym na urlopach i wakacjach Bożego błogosławieństwa, pogody ducha i opieki Pani naszej Łaskawej Księżnej Wieliczki.  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
  20 lipca 2014 r.

  1. Przeżywamy XVI niedzielę zwykłą.Dziś swoje imieniny obchodzi o. Eliasz, któremu składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia i opieki Matki Bożej Łaskawej w życiu kapłańskim i zakonnym. W naszej parafii przeżywamy też tzw. „Dzień Ziemi Świętej” i modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. Z tej okazji o. Nikodem Gdyk z Komisariatu Ziemi Świętej głosi okolicznościowe kazanie na temat pielgrzymowania do ziemskiej Ojczyzny Chrystusa – jako „Piątej Ewangelii”. Natomiast przed kościołem, po każdej Mszy świętej, będą rozprowadzane pamiątkowe obrazki, czasopismo „Ziemia Święta” i publikacje książkowe dotyczące m.in. Betlejem, Nazaretu i Jerozolimy. Będzie można również nabyć różańce z drzewa oliwnego.
  2. We wtorek,po Mszy św. o 8.00 modlitwy do św. Antoniego z Padwy z oczytaniem próśb i podziękowań. Prośby można składać do puszki przy ołtarzu św. Antoniego.
  3. W czwartek 24 lipca w liturgii wspominamy św. Kingę,dziewicę, patronkę górników oraz naszego miasta. Z tej racji Msza św. w kopalni soli w kaplicy św. Kingi zostanie odprawiona o godz. 17.00. W związku z organizacją „Dni św. Kingi”, Msza św. w przyszłą niedzielę o godz. 20.00 w kaplicy Porcjunkuli, zostanie odprawiona w kościele.
  4. W piątek 25 lipca czcimy świętego Jakuba Apostoła oraz świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży i prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domów. W naszych modlitwach pamiętajmy o solenizancie, rektorze naszego Liceum Franciszkańskiego - o. Krzysztofie, który z racji wspomnienia patrona obchodzi w tym dniu swoje imieniny.
  5. Z racji Piętnastego Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa,w przyszłą niedzielę, po każdej Mszy św., będziemy błogosławić i święcić nasze pojazdy oraz modlić się o roztropne ich wykorzystywanie.
  6. W sobotę, 26 lipca obchodzimy wspomnienie świętychJoachima i Anny, rodziców Najświętszej Marii Panny. Tego dnia pamiętajmy o modlitwie w intencji naszych rodziców i dziadków.
  7. W zakrystii możemy zaopatrzyć się w prasę katolicką.Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, aby w ten sposób pogłębiać wiedzę religijną.
  8. Na progu nowego tygodnia, wszystkim życzymy radosnego świętowania Dnia Pańskiego, obfitości łask Bożych w życiu osobistym i rodzinnym, wypoczywającym na urlopach i wakacjach Bożego błogosławieństwa, pogody ducha i opieki Pani naszej Łaskawej Księżnej Wieliczki.   OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   XV NIEDZIELA ZWYKŁA
   13 lipca 2014 r.

   1. Dzisiaj, przypada kolejna rocznica objawień fatimskich, kiedy to Maryja gorąco wzywała do modlitwy różańcowej i pokuty. O godz. 17.30 będziemy modlić się odmawiając Fatimski Różaniec Pokutny przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. O godz. 18.00 Msza św. w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu NMP i w intencjach Wspólnoty Nieustającego Różańca. Po Mszy św. procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej na placu kościelnym, którą zakończymy Apelem Jasnogórskim w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej. Gorąco zapraszamy do wspólnej modlitwy i prosimy o przyniesienie świec na procesję.
   2. Przedstawiciele Rady Parafialnej prowadzą dzisiaj zbiórkę ofiarna spłatę kosztów związanych z odrestaurowaniem muru, który oddziela ogród od placu klasztornego. Za wszelkie ofiary składane na ten cel wszystkim Sympatykom i Dobrodziejom naszego klasztoru, składamy serdeczne Bóg zapłać i polecamy w naszych modlitwach.
   3. W środę, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel. To Święto przypomina nam o szczególnym przywileju, jakim jest szkaplerz karmelitański. Matka Boża ofiarowując go, związała z nim obietnicę, że każdego, który będzie go pobożnie nosił, wybawi z czyśćca w pierwszą sobotę po jego śmierci. Ta obietnica przyczyniła się bardzo do rozpowszechnienia nabożeństwa do Matki Bożej szkaplerznej. Jej czcicielem był również papież Św. Jan Paweł II, który już od młodości aż do śmierci nosił szkaplerz Matki Bożej.
   4. W najbliższą niedzielę, 20 lipca br. w naszej parafiiodbędzie się tzw. „Dzień Ziemi Świętej” i modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. Z tej okazji o. Nikodem Gdyk z Komisariatu Ziemi Świętej wygłosi okolicznościowe kazanie na temat pielgrzymowania do ziemskiej Ojczyzny Chrystusa – jako „Piątej Ewangelii”. Natomiast przed kościołem, po każdej Mszy świętej, będą rozprowadzane pamiątkowe obrazki, czasopismo „Ziemia Święta” i publikacje książkowe dotyczące m.in. Betlejem, Nazaretu i Jerozolimy. Będzie można również nabyć różańce z drzewa oliwnego oraz dobrowolną ofiarą wesprzeć chrześcijan i całą działalność Kustodii Ziemi Świętej, zwanej „perłą” misji franciszkańskich.
   5. Franciszkański Zakon Świeckichorganizuje pielgrzymkę do Częstochowy. Wyjazd 19 lipca w sobotę o godz. 6.30 z parkingu przy Szkole Podstawowej nr 2. Zapisy prowadzone są u br. Jacka Woźniaka, przed i po codziennym nabożeństwie różańcowym.
   6. W zakrystii możemy zaopatrzyć się w prasę katolicką.W najnowszym numerze Gościa Niedzielnego znajduje się ciekawy teks o błogosławieństwie: każdy może błogosławić – swoich najbliższych, sąsiadów, również wrogów. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, aby w ten sposób pogłębiać wiedzę religijną.
   7. Wszystkim rozpoczynającym i kontynuującym letni wypoczynek życzymy dobrego i owocnego, szczególnie duchowo, przeżycia tego czasu. A tym, dla których on się już skończył - pogodnego :) i pełnego pokoju ducha powrotu do codziennych obowiązków.Kontakt

Adres

Klasztor i Parafia p.w. św. Franciszka z Asyżu
ul. Br. Alojzego Kosiby 31
32-020 Wieliczka

Telefony

Klasztor: 122781866
Dom Pielgrzyma: 122785968
Proboszcz tel. i fax: 122786587

E-maile

Klasztor:
Webmaster:

Nr konta bankowego

Klasztor Franciszkanów
ul. Kosiby 31
32-020 Wieliczka
53 8619 0006 0010 0200 4499 0001