Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu

21.02.2022

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

27  lutego  2022 r.

1. Wobec wojny na Ukrainie jako ludzie wierzący jesteśmy wezwani do modlitwy i postu w intencji pokoju. Zarówno dzisiaj, jak i w Środę Popielcową przed kościołem zbierane są ofiary do puszek, które za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. 

Zachęcamy do pomocy i wsparcia organizowanego przez Miasto i gminę Wieliczka.

2. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach.

3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

4.W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. Przeżyjmy ten dzień  pod znakiem modlitwy   i postu w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 8.00, 10.00, 13.30 szczególnie dla młodzieży, 16.00 szczególnie dla dzieci i 18.00.

5. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są  wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach. 

W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.

W CZASIE WIELKIEGO POSTU GORĄCO ZAPRASZAMY DO NASZEGO SANKTUARIUM  NA NABOŻEŃSTWA PASYJNE:

  • W dni powszednie o godz. 6.30, Droga Krzyżowa.
  • W niedzielę o godz. 16.30 Droga Krzyżowa i o godz. 17.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
  • W środy o godz. 17.00 Droga Krzyżowa dla dzieci i młodzieży.
  • W piątki zapraszamy na nabożeństwa pasyjne tzw. „Piątki Marcowe”.
  • O godz. 8.00 Msza św. Bezpośrednio po Mszy św. nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. 

Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

Od drugiej niedzieli Wielkiego Postu rozpoczniemy w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne z Figurą św. Michała Archanioła.

6. W tym tygodniu będziemy przeżywać dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Wojowników Maryi od godz. 23.00 do północy. W piątek od godz. 9.00 kapłani udadzą się do chorych. Po południu od godz. 17.15 okazja do spowiedzi, a o godz. 18.00 Msza św. w intencji Arcybractwa Straży Honorowej Serca Bożego. W tym dniu  przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10.00 rozpoczniemy Fatimski Różaniec pokutny – trzy części. O godz. 12.00 Msza św. w intencji próśb i podziękowań zanoszonych do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej. Od 2018 roku sobota przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest Dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

7. W sobotę organizowany jest wyjazd młodzieży na Spartakiadę w Kasinie. Wyjazd o 8.45. Informacje szczegółowe u o. Mariusza Tabora. 

8. W przyszłą niedzielę, o godz. 15.45, zostanie odprawiona Msza św. w intencji Sióstr i Braci z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Po Mszy św. o godz. 10.30 spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas VIII.

9. Figura M.B. Anielskiej, która peregrynuje po naszych klasztorach pozostanie u nas jeszcze przez tydzień. Do piątku o godz. 17.15 Koronka do siedmiu radości Najświętszej Maryi Panny.

Składamy serdeczne Bóg zapłać za wszelkie dobro duchowe i materialne. Wszystkim parafianom i gościom życzymy błogosławionego tygodnia.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu

Cookies

Ta strona używa plików cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dowiedz się więcej OK