Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu

3-12-2023

ODPUST ZUPEŁNY Z OKAZJI 800.ROCZNICY BOŻEGO NARODZENIA W GRECCIO

ODPUST ZUPEŁNY Z OKAZJI 800.ROCZNICY BOŻEGO NARODZENIA W GRECCIO | 8.12.2023 – 2.02.2024

Odpust zupełny w osiemsetną rocznicę „Bożego Narodzenia w Greccio.

Z okazji 800. rocznicy „Bożego Narodzenia w Greccio” Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego wszystkim wiernym na całym świecie, którzy od 8 grudnia 2023 r. (uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) do 2 lutego 2024 r. (święto Ofiarowania w Świątyni Pana Naszego Jezusa Chrystusa) udadzą się z wizytą do kościoła, w którym pełnią posługę bracia franciszkanie.

Rodzina Franciszkańska przekazała tę prośbę Ojcu Świętemu 17 kwietnia, „w celu wspierania duchowej odnowy wiernych i pomnażania życia w łasce” – czytamy w petycji przesłanej do Penitencjarii Apostolskiej. „Przez modlitwę przed szopkami bożonarodzeniowymi wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Podobnie chorzy lub niezdolni fizycznie do uczestnictwa w życiu mogą w równym stopniu korzystać z daru odpustu zupełnego, ofiarując Panu swoje cierpienia lub odprawiając praktyki pobożne.

Poniżej pełny tekst Listu Konferencji Rodziny Franciszkańskiej:

Conferenza della Famiglia Francescana
Prot. N. 31/2023
Asyż, 4 października 2023 r.
Uroczystość Serafickiego Ojca św. Franciszka

Do braci i sióstr
rodziny franciszkańskiej

Odpust zupełny z okazji osiemsetnej rocznicy „Bożego Narodzenia w Greccio”
przeżytego przez św. Franciszka z Asyżu

Drodzy bracia i siostry,

niech Pan obdarzy was pokojem!

Piszemy do was z Asyżu, gdzie zebraliśmy się na uroczystości ku czci naszego Serafickiego Ojca, aby podzielić się z wami wielkim darem i przywilejem, jakiego Ojciec Święty zechciał nam udzielić z okazji osiemsetnej rocznicy Bożego Narodzenia w Greccio. Tutaj św. Franciszek chciał upamiętnić narodziny Pana, rozpoczynając od urządzenia żłóbka, aby dotrzeć do celebracji eucharystycznej, w której Jezus Chrystus uobecnia się w chlebie i w winie.

W ramach obchodzonej rocznicy, 17 kwietnia 2023 r., skierowaliśmy do Ojca Świętego następującą petycję: „W celu promowania duchowej odnowy wiernych i wzrostu życia łaski, prosimy, aby od 8 grudnia 2023 r., uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, do 2 lutego 2024 r., święta Ofiarowania naszego Pana Jezusa Chrystusa w świątyni, nawiedzając kościoły utrzymywane przez rodziny franciszkańskie na całym świecie i zatrzymując się na modlitwie przed umieszczonymi tam żłóbkami, wierni mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Podobnie ci, którzy są chorzy lub fizycznie niezdolni do przybycia, mogli również skorzystać z daru odpustu zupełnego, ofiarując swoje cierpienia Panu lub wypełniając pobożne praktyki”.

Penitencjaria Apostolska pozytywnie odniosła się do prośby, udzielając upoważnienia do jej publicznego ogłoszenia.

W związku z tym
we wszystkich kościołach powierzonych naszej pieczy duszpasterskiej
możliwe będzie uzyskanie odpustu zupełnego
przez wszystkich wiernych, pod zwykłymi warunkami,
od 8 grudnia 2023 r. do 2 lutego 2024 r.

Prosimy o upowszechnienie we wszystkich naszych miejscach tego „przywileju”, który dobrze wpisuje się w szczególną relację zapoczątkowaną między św. Franciszkiem a Kościołem, kiedy poprosił Papieża o odpust dla nawiedzających Porcjunkulę, i wyrażamy nadzieję, że będzie dla całej rodziny franciszkańskiej okazją do komunii i duchowej odnowy każdego brata i każdej siostry.

Niech Pan towarzyszy waszym krokom
i obdarzy was swoim miłosierdziem!

Wasi ministrowie generalni i przewodniczący

/-/ Frances Duncan OSF
Przewodniczący IFC-TOR

/-/ Tibor Kauser OFS
Minister generalny

/-/ Massimo Fusarelli OFM
Minister generalny

/-/ Roberto Genuin OFMCap
Minister generalny

/-/ Carlos Alberto Trovarelli OFMConv
Minister generalny

/-/ Amando Trujillo Cano TOR
Minister generalny

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu

Cookies

Ta strona używa plików cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dowiedz się więcej OK