Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu

Legion Maryi

Legion Maryi spotyka się w czwartek każdego tygodnia po Mszy świętej wieczornej.

Legion Maryi jest katolickim ruchem apostolskim świeckich, który służy pomocą Kościołowi. Legion powstał w Dublinie (Irlandia) w 1921r. Obecnie działa w większości krajów świata, zrzesza około 1,5 mln członków czynnych oraz 10,5 mln członków pomocniczych. Celem Legionu jest uwielbienie Boga poprzez uświęcenie jego członków przez modlitwę i czynną pracę apostolską pod kierownictwem kapłańskim w dziele Maryi i Kościoła, jakim jest rozszerzanie królestwa Bożego.

Legioniści dążą szczególnie do zgłębienia i naśladowania wielkiej pokory, doskonałego posłuszeństwa, anielskiej łagodności, nieskalanej czystości, pełnej poświęcenia i odwagi miłości do Boga, a zwłaszcza wielkiej wiary Maryi. Członkostwo - każda grupa nazywana jest Prezydium. W Prezydium może być około 14-15 członków czynnych.

Członkowie czynni zwani również aktywni, uczestniczą w cotygodniowych zebraniach Prezydium, podczas których modlitwa jest związana ze sprawozdaniami oraz dyskusją i które trwa nie dłużej niż 1,5 godziny. Każdy czynny Legionista zobowiązuje się do wykonywania dwóch godzin pracy apostolskiej wyznaczonej mu przez Prezydium. Prezydia młodzieżowe mogą być zakładane dla młodzieży poniżej 18 lat. Tygodniowo co najmniej jedną godzinę powinien poświęcić młody Legionista na pracę czynną. Członkami pomocniczymi mogą zostać ci, którzy nie mogą lub nie chcą przyjąć na siebie obowiązków wynikających z czynnego członkostwa. Zobowiązani są oni tylko do codziennego odmawiania modlitw Legionowych. Legion Maryi jest ruchem zrzeszającym ludzi świeckich pod przewodnictwem kapłańskim (kierownik duchowy). Stoi on do dyspozycji biskupa diecezjalnego oraz proboszcza jako praktyczna pomoc duszpasterska w każdej pracy apostolskiej i akcji katolickiej, która wg ich oceny jest stosowna dla Legionistów oraz pożądana dla dobra Kościoła. Legion ma być podporą parafii i - jak mówi Jan Paweł II - zaczynem w ludzie Bożym, chrześcijańską inspiracją we współczesnym świecie. Legion Maryi ma swoje uroczystości. Największą z nich jest Acies (to łacińskie słowo - znaczy tyle co armia w szyku bojowym). Raz do roku 25 marca lub najbliższą niedzielę ma miejsce Acies - poświęcenie się Legionistów Matce Bożej.

Drużyna Św. Franciszka

Drużyna Św. Franciszka powstała w 2017 roku. Jej członkami są dzieci, które już przyjęły I Komunię Św. oraz ich rodzice. W roku szkolnym spotykamy się w każdy 3. piatek miesiąca po mszy wieczornej. Razem słuchamy opowieści o życiu i cudach Św. Franciszka, które przekazuje i urozmaica zabawami. Razem uczestniczymy w realizacji I piątków miesiąca, w maju wspólnie odwiedzamy kapliczki parafialne i uczestniczymy w nabożeństwach majowych. Jeździmy na wycieczki, uczestniczymy w pielgrzymkach, razem świętujemy, ale przede wszystkim dbamy o rozwój duchowy dzieci i dorosłych drużynników.
Drużyna Św. Franciszka w mijającym roku uczestniczyła w roratniej pielgrzymce do Libuszy (miejsce urodzin Sługi Bożego Brata Alojzego Kosiby), pieszej parafialnej pielgrzymce do Matki Bożej Kalwaryjskiej, zorganizowała warsztaty palmowe i przygotowała własna palmę wielkanocną. Zorganizowała wyjazd formacyjny do Dursztyna, zainicjowała i współorganizowała Pierwszy Wielicki Korowód Świętych, włączała się w akcje charytatywne (poprzez sprzedaż własnych wyrobów - zbiórka funduszy na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci). Wspólne wigilie i Rodzinne Kolędowanie to również nieodłączne elementy naszych obchodów Roku Liturgicznego.

Wspólnota Modlitewna Kecharitomene

Wspólnota Modlitewna Kecharitomene powstała w 2009 r. jako owoc Seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Na cześć Matki Bożej przyjęła w 2019 r. nazwę Kecharitomene (słowo, którym archanioł Gabriel pozdrowił Maryję, tłumaczone z języka greckiego jako „Pełna Łaski”, Łk. 1,28).

Obierając sobie Maryję – którą św. Jan Paweł II nazwał pierwszym tabernakulum świata – za Patronkę, Orędowniczkę, Pośredniczkę, a przede wszystkim Przewodniczkę na drodze do Swojego Syna, Wspólnota Kecharitomene szczególną czcią otacza Pana Jezusa Eucharystycznego. Na wzór Matki Bożej pragnie, aby Bóg był nieustannie uwielbiony – jak mówił św. Franciszek z Asyżu – we wszystkich kościołach świata, ale też aby znalazł miejsce w ludzkich sercach.

Wspólnota regularnie uczestniczy w spotkaniach modlitewno-formacyjnych połączonych z rozważaniem Słowa Bożego oraz wspólnotowej, ale otwartej dla osób spoza Wspólnoty Mszy Świętej. Ponadto organizuje dni skupienia (kilka razy w roku), a także weekendowe rekolekcje wyjazdowe.

Wspólnota zainicjowała Jerycha modlitewne i nocne adoracje Najświętszego Sakramentu, modląc się w konkretnych intencjach oraz organizuje czuwania podczas Wigilii Zesłania Ducha Świętego. 

Harmonogram spotkań Wspólnoty w trakcie roku:

 • Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele – każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Adoracja w ciszy w godz. od 19:15 do 21:00.
 • Spotkania modlitewno-formacyjne – wybrane wtorki miesiąca. Spotkania odbywają się w salce „Betania”, w godz. od 19:15 do 21:00.
 • Msza Święta Wspólnoty – każdy ostatni wtorek miesiąca, godz. 19:30.
 • Lipiec-Sierpień: przerwa wakacyjna
 • Kontakt ze Wspólnotą: o. Jacek Biegajło lub na adres e-mail: kecharitomene.fr@gmail.com

Grupa Modlitewna Królowej Pokoju z Medjugorie

Grupa spotyka się na mszy świętej w każdą III niedzielę miesiąca o godz. 15:00. Z Wieliczki i okolic przyjeżdżają osoby które były w Medjugorie oraz wszystkie inne osoby pragnące modlić się o pokój na świecie. Po mszy świętej odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas adoracji odmawia się koronkę chorwacką (medjugorską), mają miejsce rozważania i śpiewy. Adoracja kończy się o godz. 17:00 charakterystycznym błogosławieństwem - kapłan przechodząc pośród ludzi w kościele udziela im błogosławieństwa.

Róże Różańcowe

Zawiązane przy naszym Sanktuarium "Róże Różańcowe" mają swoją długoletnią tradycję i w jakimś stopniu nawiązują duchowe więzi w Sanktuarium gdzie Matka Boża odbiera szczególny kult. Róże te noszą nazwy:

 • Matki Bożej Częstochowskiej
 • Matki Bożej Licheńskiej
 • Matki Bożej Fatimskiej
 • Matki Bożej Wielickiej
 • Świętej Kingi
 • Rodzin

W miesiącu maju 2006 roku powstała nowa Róża Sługi Bożego pp. Jana Pawła II. W ten sposób pragniemy podziękować Bogu za papieża Polaka i kontynuować w "Jego Szkole i z Nim" ducha żywej wiary i miłości do Matki Bożej - Totus Tuus.

Róża Św. Józefa pragnie w "Szkole Oblubieńca Matki Bożej" kształtować modlitewnego ducha religijnych mężczyzn i ta Róża czyni uzupełniający nabór by po rozszerzeniu Różańca o tajemnice "światła" mogła mieć pełny skład członków w liczbie "20 panów" = prosimy o zapisy do tej Róży mężczyzn naszej parafii.

Zapisy prowadzi opiekun Róż Różańcowych

Ministranci

Zadaniem ministranta jest posługa kapłanowi sprawującemu ofiarę Mszy św. Czynią to poprzez noszenie mszału, krzyża, świec, chleba, wina, wody i kadzielnicy. W tej ważnej posłudze chłopcy doświadczają bliskości wielkich tajemnic wiary oraz uczą się świadomie i godnie uczestniczyć we Mszy św.

Spotkania ministrantów odbywają się w sobotę o godzinie 9:30.

Głównym Ceremoniarzem odpowiedzialnym za piękno Liturgii.

Lektorzy

Posługa lektora polega na czytaniu w czasie Mszy św. fragmentów Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on także wprowadzać wiernych w treść czytań oraz podawać intencje modlitwy powszechnej. Jest to bardzo ważna posługa, posługa przekazywania Słowa Bożego.

Zapraszamy serdecznie na spotkania w sobotę o godz. 9:30.

06.06.2020 aktualność

Jubileusz 25-lecia koronacji cudownego obrazu M.B.Ł.

06.06.2020

aktualność
16.02.2020 ogłoszenie

VI Niedziela Zwykła 2020

16.02.2020

aktualność
09.02.2020 ogłoszenie

V Niedziela Zwykła 2020

09 Lutego 2020

aktualność

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu

Cookies

Ta strona używa plików cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dowiedz się więcej OK