Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu

10-03-2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

10.03.2024

 

 

1. Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

 

2. Dzisiejsza niedziela przykrywa wspomnienie Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy. Wspomnienie Dobrego Łotra od 2009 roku obchodzimy w Kościele jako Dzień Modlitw za Więźniów. Od średniowiecza znane są dwie nowenny i litania do Dobrego Łotra. Może dzisiaj warto sięgnąć do tych modlitewnych tekstów. 

 

3. Trwajmy w wielkopostnych postanowieniach, a szczególnie starajmy się rozważać Mękę Pańską podczas wspólnej modlitwy.

 

4. W przyszłą niedzielę Msza święta w intencji pokoju na świecie i w naszych rodzinach oraz adoracja Krzyża. Serdecznie zaprasza grupa Królowej Pokoju.

 

5. 22 marca wyruszy z Wieliczki Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jest ona rozważaniem Męki Pańskiej podczas nocnej, 40-kilometrowej wędrówki. Wydarzenie ma charakter indywidualny, idziemy w ciszy, samotnie lub w niewielkiej grupie. W tym roku przygotowane zostały 2 trasy, pierwsza do Sanktuarium w Szczyrzycu, druga do Sanktuarium w Sieprawiu i powracająca do kościoła św. Klemensa w Wieliczce. 

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się Mszą Św. w kościele św. Sebastiana o godz. 20.

 

Zachęcamy do zapisów na stronie internetowej – ułatwi to organizację wydarzenia. Więcej informacji na plakacie.

 

6. W niedzielę 17 marca 2024r. odbędzie się świąteczny kiermasz charytatywny organizowany przez Stowarzyszenie „Wielickie Dzieci z Niepełnosprawnością” oraz Radę Rodziców działające przy Zespole Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce, którego uczniami są dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Serdecznie zapraszamy do zakupu ciast, produktów regionalnych, kartek świątecznych, wielkanocnych stroików oraz ozdób świątecznych wykonanych własnoręcznie przez podopiecznych szkoły i ich rodziców. Środki zebrane w trakcie kiermaszu zostaną przekazane na wsparcie przy organizacji szeregu aktywności dla niepełnosprawnych wychowanków szkoły.

 

7. W ramach misji przygotowującej nas do powstania Kaplicy Wieczystej Adoracji jak również rozpoczynającego się w naszej archidiecezji Kongresu Eucharystycznego, gościmy w naszej parafii Daniela, który podzieli się swoim świadectwem.

 

8. Zapraszamy wyjątkowo nie 12 marca a 18 marca na godzinę 18:00 na Mszę Świętą z nabożeństwem okrycia płaszczem Matki Bożej z Guadalupe.

 

 

9. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu urodziny, imieniny, różnego rodzaju rocznice czy jubileusze życzymy Bożego Błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki. Dziękujemy z całego serca za wasze wsparcie duchowe i materialne, za pomoc i troskę o nasz klasztor i Sanktuarium.

 

Na rozpoczynający się tydzień przyjmijcie Boże błogosławieństwo.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu

Cookies

Ta strona używa plików cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dowiedz się więcej OK